top of page

Skuteczne techniki efektywnej nauki

Zamknięte na czas epidemii koronawirusa szkoły przenoszą się w domowe zacisza. Zajęcia online,
przesyłane drogą elektroniczną zadania czy prace do wykonania to teraz rzeczywistość każdego ucznia, a
także rodzica, który musi się zmierzyć z nową rzeczywistością, przy jednoczesnym wykonywaniu swoich
obowiązków. Nowy tryb nauki jest niełatwy i bardzo wymagający, często męczący oraz owocuje w „bitwy o
transfer czy dostęp do urządzeń multimedialnych. W obecnym sposobie nauki szczególną trudność sprawia
brak interakcji społecznych, brak uśmiechu, motywacji i kontaktu wzrokowego a szczególniej bliskości
kolegi czy koleżanki. Do tej pory dom był przecież miejscem odpoczynku i spędzania wolnego czasu. Jak
zatem w tych trudnych okolicznościach z pandemią w tle zmotywować się do pracy? Jak skutecznie
koncentrować się na zadaniach? Jakie powinny być spełnione warunki aby nauka w domu była efektowna?

Student Za Books

W osiągnięciu pełnego  sukcesu ważne są następujące czynniki:

  • Otoczenie

  • Motywacja

  • Dobra organizacja czasu

  • Metody uczenia się dostosowane do typu osobowości

 

Otoczenie.

Ten temat został już poruszony na naszej stronie internetowej. Dla przypomnienia ważną rolę sprzyjającą poprawie efektywności jest  porządek ,  zarówno na biurku jak i w pomieszczeniu. Bardzo istotne jest wyzbycie się wszelkich „przydasiów” i „przycosiów” czyli  przedmiotów rozpraszających naszą uwagę, utrzymanie ładu pozwoli na lepszą koncentrację i efektywniejsze przyswajanie wiedzy. Oprócz porządku wazne jest również odpowiednie oświetlenie miejsca pracy czy barwy ścian w pokoju, Dochodzące do nas z zewnątrz dźwięki, takie jak sygnał smsa czy Messengera, rozpraszają naszą uwagę, pogarszając tym samym efekty naszej pracy. Wycisz telefon, zamknij kartę Facebooka – nie będą Ci teraz potrzebne.

Motywacja

Cel- Przed rozpoczęciem nauki należy zawsze wyznaczyć sobie cel. Może to być na przykład opracowanie danego  rozdziału lub kilku tematów czy nauka słówek z j. angielskiego. Wyznaczanie  celów pozwala na lepsze zorganizowanie czasu. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę! Jeśli już musisz opanować jakiś materiał – rób to sukcesywnie i skutecznie. Nauka na ostatnią chwilę to tak zwana metoda ZZZ (zakuj, zdaj, zapomnij), ale niestety wiąże się z tym że w toku edukacji musimy uczyć się tego samego wielokrotnie.

Korzyści- Warto przedstawić  sobie korzyści, jakie uzyskamy z nauki danego materiału. Może to być na przykład pozytywna ocena, uznanie w oczach innych lub siebie samego. Poza tym z każdej lekcji, nawet najbardziej abstrakcyjnej, można wynieść jakieś profity. Spróbuj

Lokalizacja błędów i przeszkód – rozwiązywanie problemów Stare przysłowie głosi że Człowiek uczy się na błędach. Jeśli znasz siebie i wiesz, że często rozpraszasz się po tym, jak usłyszysz dźwięk telefonu – wycisz Golub gdy jesteś głody – zjedz coś najpierw. Jeśli problemem dla ciebie jest długotrwała nauka – zaplanuj sobie przerwy lub ucz się krótko, ale często. Musisz dobrze poznać siebie.

3. Dobra organizacja czasu

Systematyka-Bardzo ważnym elementem uczenia się jest systematyka. Wpływa ona na odpowiednie tempo dostarczania informacji i lepsze zapamiętywanie wyuczonych reguł czy treści. Łatwiej przecież jest czytać jedną stronę dziennie przez rok, niż 365 w ciągu jednego dnia. Poza tym – więcej zapamiętasz i zdążysz się zaprzyjaźnić z książką! Na pewno zdarzyło Ci się przeczytać jakąś powieść w dzień czy dwa. Dużo z niej zapamiętałeś? Zapewne informacje są chaotyczne i nieusystematyzowane. Ten błędny model działa na każdej płaszczyźnie – od oglądania serialu w jedną noc, do tworzenia prezentacji w kilka chwil.

Odpowiednie przygotowanie się i analiza czasowa Przed nauką powinniśmy też rozplanować sobie czas na nią przeznaczony – na przykład nauczenie się rozdziału podręcznika do biologii w ciągu 1,5 godziny. Pamiętaj, że skoro masz poświęcić na coś godzinę to zrób to i zrób to dobrze. Czas i tak będzie cierpliwie uciekał, a tylko Ty zdecydujesz o tym, na co go przeznaczysz.

4.Metody uczenia się dostosowane do typu osobowości

Kinestetyk-  jest to grupa chyba najbardziej doświadczana i nierozumiana w szkole. No bo, czy to normalne, że dziecko w trakcie lekcji macha nogami i zamiast grzecznie odpowiadać pod tablicą, skacze przy tym na jednej nodze? Jest to osoba ruchliwa, która postrzega świat zmysłem dotyku. Dlatego w czasie nauki to właśnie bodźce docierające tym kanałem są lepiej przyswajalne przez dotyk. Pamięta to, co sam wykonał. Często gestykuluje, lubi ruch i emocje. Kinestetycy powinni możliwie najbardziej angażować swoje ciało do nauki – na przykład poprzez powtarzanie informacji w czasie chodzenia,  kopania piłki ,gestykulację lub wizualizację przyswajanych informacji w czasie czytania.

Słuchowiec- By opanować materiał, potrzebują bodźców słuchowych. To dlatego jeśli długo przebywają w ciszy, śpiewają sobie, nucą bądź gwiżdżą. Lubią opowiadać, szybko uczą się ze słuchu, potrzebują wyjaśnień słownych. Szybko opanowują jakiś zakres materiału, głośno czytając bądź powtarzając to, co przeczytali. Słuchowców warto zachęcać co dzielenia się pomysłami, powtarzania materiału na głos, tłumaczenia, odpowiedzi  na różne pytania (własnymi słowami).

Wzrokowiec-najszybciej przyswaja informacje, które zobaczy. Dlatego dzieci, które są wzrokowcami, powinny uczyć się czytając i robiąc notatki. Sprawdź, kto to jest i jak się uczy wzrokowiec.  Dziecko będące wzrokowcem zwykle lubi czytać i jest dobre z ortografii – zapamiętuje poprawną pisownię wyrazów w czasie lektury i potem nie robi błędów. Wzrokowiec dobrze zapamiętuje obrazki i ilustracje, dlatego potrafi odtworzyć informacje, które zobaczył na wykresie czy w książce – potrafi odtworzyć, w którym miejscu na stronie widział daną informację

Metody uczenia się

Mnemotechniki to sposoby poprawiania  pamięci. Techniki te pozwolą nam na szybsze uczenie się, zapamiętywanie, a także odtwarzanie informacji . Mnemotechniki ogólnie poprawiają pojemność pamięć i koncentrację uwagi , a z drugiej  strony ułatwiają zapamiętywanie ważnych haseł, PIN-ów, numerów telefonów czy treści wykładów lub książek. Mnemotechnika może być pomocna w zapamiętywaniu liczb, a także w nauce języków obcych.

  • Akronimy

Metoda ta polega na wymyśleniu słowa albo wyrażenia, w którym pierwsze litery odnoszą się do zapamiętanych informacji. Załóżmy, że chcesz zapamiętać nazwy stolic w Polsce. Są to: Gniezno, Kraków, Warszawa. akronimem będzie GKW. ważne, aby ten skrót utkwił ci w pamięci..

  • Historie

Jeśli mamy do zapamiętania listę zakupów, najlepiej powiązać je w określony, choć niekoniecznie logiczny ciąg myślowy. Powiedzmy, że chcemy kupić: proszek do prania, wino, notes, papierowe ręczniki, ziemię do kwiatków.

Nasza historyjka może wyglądać tak: wchodzimy do mieszkania z winem, które wręczamy znajdującemu się tam lokatorowi. Ten z wrażenia upuszcza wino na stół i brudzi znajdujący się tam obrus. Bierzemy ten obrus i pierzemy go w proszku do prania. Lokator chce przeprosić za swoją niezdarność i pyta co mógłby dla nas zrobić. Odpowiadamy, że przesadzić kwiatki. Lokator zapisuje sobie w notesie, że ma kupić ziemię do kwiatków.

Im bardziej absurdalna i zabawna będzie wymyślona opowieść, tym lepiej ją zapamiętamy

  • Skojarzenia

To metoda bardzo przydatna do zapamiętywania imion lub adresów. Wyobraźmy sobie, że musimy zapamiętać adres restauracji – ul. Wioślana 8. Wówczas ulicę Wioślaną możemy skojarzyć z Wisłą, po której płyniemy w łodzi o kształcie ósemki i wiosłujemy dużym wiosłem. Nazwę Wioślana kojarzymy wówczas z wiosłem, którym wiosłujemy po Wiśle.

  • Mapy myśli- Stwórz sobie mapę opracowywanego zagadnienia. Jeżeli uczysz się informacji z całego semestru – nie bój się zrobić dla nich „mapy”, w której zawrzesz wszystkie ważniejsze punkty. Niech środek będzie głównym tematem, może być również celem, albo czymkolwiek zechcesz. Jego odnogi niech stanowią konkretne tematy potrzebne do osiągnięcia celu. Warto sobie taką mapę podzielić na dwie części – trudniejszą i prostszą. Od której warto zacząć? Są dwie szkoły: jedna mówi o tym, by najpierw dotykać łatwiejszych kwestii, druga natomiast wspomina o tych sprawiających większe trudności. Tyle, że ile jest osób, tyle może być tematów stanowiących wyzwanie. Sami sprawdźcie co „wejdzie” Wam lepiej i na tym się skupcie.

Stworzenie sobie „mapy myśli” nie oznacza, że można ją potem zostawić. Uzupełniajcie ją, traktujcie jak brudnopis. Dopisujcie do niej rzeczy, których się nauczyliście, dodawajcie adnotacje. Nie bójcie się także łączyć konkretnych zagadnień dopisując rzeczy, które ich łączą. Odpowiednio „zabazgrana” mapa myśli to dowód na to, że się uczyliście i przede wszystkim rozumiecie temat.

white-dot-fabric-by-Michael-Miller-in-li

© 2023 by Art School. Proudly created with Wix.com

  • c-facebook
bottom of page