top of page

             Wszyscy zarówno dorośli jak i dzieci doświadczyli  w swoim życiu uczucia strachu. Strach wbrew pozorom jest nam bardzo potrzebny ponieważ pełni  funkcję ochronną. 

        Powstrzymuje nas m.in. przed zachowaniami ryzykownymi i niebezpiecznymi. Pełni rolę alarmu dla organizmu. W niektórych przypadkach strach przyjmuje postać patologiczną - fobie.

   

Słowo fobia pochodzi z języka greckiego, phobos znaczy strach i „oznacza lęk wywołany przez określone sytuacje lub przedmioty zewnętrzne, które obiektywnie nie są niebezpieczne”.

Cierpienie jakie  przeżywa osoba w związku z doświadczaniem ataku fobii powoduje, że unika tego  bodźca, sytuacji która może być lękotwórcza, a ten mechanizm  znacznie pogarsza efektywne funkcjonowanie i pogłębia fobie.

Lęk przed otwartą przestrzenią - Agorafobia

czasami może się ujawniać jako lęk  przed znalezieniem się w tłumie czy przebywaniem w miejscu publicznym, a nawet przed  podróżowaniem.

Osoby cierpiące na ten rodzaj fobii obawiają się np. tego, że mogą zemdleć i nikt im nie pomoże poza domem. W niektórych przypadkach agorafobia rozwija się do tego stopnia że ludzie  boją się wychodzić ze swoich domów.

Przyczyny agorafobii nie są do końca poznane, może pojawić się w każdym momencie naszego życia.Źródeł tego zjawiska upatruje u osób  po przebytej traumie np. rozstaniu z partnerem czy śmierci bliskiej osoby a także po zagubieniu się w tłumie. Należy zwrócić uwagę na to,że nie zawsze jesteśmy świadomi zdarzenia traumatycznego.

Fobie społeczne - lęk przed oceną przez innych ludzi. (kolegów, rodziców,partnera) zwykle swój początek mają w okresie dorastania.  Osoba doświadczająca fobii społecznej  obawia się znaleźć w centrum uwagi, unika takich sytuacji, boi się, że zachowa się w sposób kompromitujący. Cechy charakterystyczne:

  • nieśmiałość, gdzie lęk łączy się z większością sytuacji społecznych,

  • lęki w specyficznych sytuacjach np. przed wystąpieniami publicznymi, spotkaniami,

  • lęk przed jedzeniem w miejscach publicznych.

Naturalnie i w tym przypadku nie wiadomo skąd  fobia społeczna się bierze.Podejrzewa się, że u części osób mogą być one związane z doświadczeniem  urazu emocjonalnego  np. podczas jakieś wypowiedzi ustnej oraz zaniżaną przez opiekunów oceną takiej osoby.

Fobie społeczne są zwykle związane z niską samooceną oraz obawą przed krytyką.

Fobie specyficzne to takie, które mają konkretny przedmiot strachu, który pojawia się  tylko w momencie kontaktu z określonymi  sytuacjami i prowadzi do ich unikania.

  • zoofobia (zwierzęta)

  • arachnofobia ( pająki)

  • ichtiofobia (ryby)

  • nyktofobia ( ciemność)
  •  klaustrofobia ( zamknięte pomieszczenia)
  • trypanofobia  (lęk przed zastrzykami)

Przyczyny wykształcenia się któregoś z rodzaju  fobii specyficznych  i w tym przypadku   nie są znane. Czasami upatruje się ich w reakcji na urazowe przeżycie  w dzieciństwie.

źródło: Pokonać Lęki I Fobie W.3 Jak Radzić Sobie Z Niepokojem I Napadami PanikiBarrada Amr Bemis Judith   / Gwp / 2019

white-dot-fabric-by-Michael-Miller-in-li

© 2023 by Art School. Proudly created with Wix.com

  • c-facebook
bottom of page