
"Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie - one po prostu są " (Janusz Korczak)


Emocje
Emocja to stan psychiczny,który włącza w naszym organizmie program działania. Odczuwaniu emocji zazwyczaj towarzyszy zmiana w naszym organizmie np.pobudzenie, mimika i gestykulacja.
Emocja powstaje tylko wówczas gdy " coś" ma dla nas znaczenie.
Emocja powoduje nagłą zmianę naszego zachowania i ma charakter krótkotrwały w przeciwieństwie do nastroju. Może być związana z jakimś obiektem i jest intensywnym odczuciem. Ocena emocjonalna jest zawsze
subiektywna z punktu widzenia naszych potrzeb. To co we mnie może powodować złość w moim koledze może powodować radość.
Afekt
Wśród ludzi utarło się przekonanie, że emocje dzielimy na dobre i złe czyli te, które pozytywnie wpływają na człowieka i te "gorsze"- negatywne. Tymczasem emocja zawsze jest korzystna!!!!!!! Zarówno wściekłość jak i strach. Dlaczego? Ponieważ stanowi dla człowieka bardzo ważną informację dzięki, której dowiadujemy się czy coś jest dla nas dobre, czy złe.
Pobudzenie
Odczuwaniu emocji zawsze towarzyszy pobudzenie. Te Emocjonalne oddziaływania, które są silniejsze i ważniejsze dla człowieka na ogół wywołują intensywniejsze pobudzenie.Pobudzenie związane z emocjami obejmuje autonomiczny układ nerwowy, układ mięśniowy, oś przysadka-nadnercze oraz przede wszystkim ośrodkowy układ nerwowy. Obejmuje ono także układ ruchowy, co może wyrażać się we wzroście ruchliwości (niepokój ruchowy, chodzenie w te i z powrotem, u dzieci skakanie w miejscu), silnym napięciu mięśniowym (sztywność mięśni, drżenie kończyn i głosu),ale także spadku napięcia („uginanie nóg”,utrata głosu).
Źródła emocji
pierwotne: mają charakter wrodzony, mają znaczenie już od pierwszych dni życia dziecka i wywołują reakcje bezwarunkowe. wzbudza reakcję w formie przyjemności lub przykrości.W okresie niemowlęctwa pierwotne prowadzą do dwóch podstawowych reakcji emocjonalnych: zadowolenia lub niezadowolenia (wyrażanego głównie krzykiem).
wtórne: pojawiają się w trakcie dorastania i dalszego życia uczymy się ich w wyniku doświadczeń.Emocje wyuczone mogą z czasem ulegać wygaśnięciu, choć szczególnie w przypadku emocji negatywnych następuje to z trudem( fobie). Szczególnym rodzajem wtórnych bodźców emocjonalnych są słowa. poprzez towarzyszenie przykrym lub przyjemnym przeżyciom nabierają wartości emocjonalnej.
Źródło: Strelau J., Dolińki D. (2010), Psychologia. Tom 1, wyd. GWP – rozdział 7 „Emocje i motywacja”.
